Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Erken boşalma nedir, nasıl tedavi edilir?

Erken boşalma nedir, nasıl tedavi edilir?

90
0
Paylaş
Erken boşalma nedir, nasıl tedavi edilir?
Erken boşalma nedir, nasıl tedavi edilir?

Cinsel ilişkide en kayda değer şeylerden biri uyumdur,sevgi ve şefkattir. Bu yüzden de erkeğin, kadının orgazma ulaşmasından önce ya da ona ruhen yetecek kadar beraber olamayıp erken boşalmasını bir sorun olarak tanımlamaktan daha fazla, cinsel bağdaşmazlık olarak gösterilmesi realist bir yaklaşımdır. Ağız kokusu gibi bir şey bile işlev bozukluğunu arttırabilir.

Sonuç olarak erken boşalmanın cinsel yetersizlik yok, yalnızca çözülmesi gereken bir bağdaşmazlık olarak tanımlamamız gerekmektedir ve bu uyumsuzluğun, yani erken boşalmanın tedavisi de epeyce kolay ve zahmetsizce yapılabilmektedir.

Bir erkeğin eşiyle kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan eşi orgazma ulaşabilir ya da bütün aksine eşi geç orgazm olabilir ve kendisi ondan önce boşalabilir.

Bu durumda bambaşka şartlara göre kişinin boşalması öbür şekilde tanımlanabilir.  Yapılmış olan istatistiksel çalışmalara tarafından kadınların ve erkeklerin ortalama normal farzedilen boşalma süreleri vardır ve eğer erkek bu sürenin aşağı (erken) ve kadın da bu sürenin üstünde (geç) boşalıyorsa, bu çiftin önemli bir cinsel uyumsuzlukla karşısında karşıya kalacağı kaçınılmazdır. 

Bunun için böyle durumlarda bu uyumsuzluğu aradan uyandırmak gerekmektedir. Yani ayrıca erkeğin erken boşalmasının tedavisi, hem de kadının geç orgazma sebep olan problemlerinin ortadan kaldırılmasıveya her iki bireyin de sorunlarının benzer anda çare edilmesi yahut ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen bilgilere dayanarak erken boşalma aşağıdaki şöyle sınıflandırılabilir:
Penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa “ileri derecede erken boşalma”,penis vajinada iken 1 dakika ya da daha altı zamanda boşalma “orta derece erken boşalma”,penis vajinada iken 1 ilâ beş dakika arası boşalma sadece “erken boşalma”olarak kabul edilir.

Bu koşullar aşağıda sıradan ilişki süresi, penis vajinada iken en düşük 5 dakika ve üstü olarak kabul edilmektedir. İdeal zaman ise 5 ilâ 15 dakika arasıdır, lakin bahsedildiği gibi bu daha çok kişisel ve çiftlere alt bir durumdur ve erken boşalma bir uyum sorunudur.

Gene de, son tanımlamalarda, bu süre erkeklerde 1-2 dakikaya dek düşürülmüştür.

Erken boşalma arada sırada ortaya çıktığında alışılagelmiş bir işlem olarak değerlendirilirken, mesela ilişki denemelerinin %50’sinden fazlasında görülmekteyse, sorun artık süreğenleşerek, tedavi edilmesi gereken bir aşamaya gelebilmektedir.

Mesela, erkek eş penisin vajinaya girmesinden yaklaşık 8 dakika daha sonra boşalıyor olsun. Bayan tarafında orgazm genellikle 5 dakika gerçekleşiyor ve her iki tarafta bu sürelerden hoşnut durumdularsa erken boşalma sorunundan söz edilemeyecektir. 

Bir başka erkek düşünelim, boşalmasını 20 dakikaya değin geciktirebiliyor olsun; ön sevişmeye rağmen bayan benzeşen orgazm öncesinde 35 dakika vakit ile vajinal ilişkiye ihtiyaç duyuyorsa, bu durumda, erkek kendisinin erken boşalma sorunu olduğunu düşünme eğiliminde olacaktır. 

Bu ikinci örnekte, penisin vajina içindeki hareketleri çift için tek cinsel uyarım yöntemi ise, 20 dakika sonradan erkek boşalmakta, takiben sertleşmesini kaybetmekte, bunun sonucunda ek bir 20 dakika daha süreye ihtiyacı olan kadını artık penis aracılığıyla uyarılamayacağından, ilişki başarısız bir ilişki olarak değerlendirilecektir.

Doktorunuz erken boşalma şikâyetinizi nasıl değerlendirecektir?

Erken boşalma şikâyetiyle gelen bir hastanın psikoseksüel, ilişkisel ve tıbbi bakımlardan tetkiki mutlaka yapılmalıdır. Erken boşalma varlığında çoğunlukla kadın tarafında da cinsel işlev bozukluğu görülebileceğinde mümkünse erkeğin partnerinin de değerlendirmeye dâhil edilmesi uygun olacaktır. Çiftin erken boşalma sebebiyle başvurusuna neyin sebep olduğu ve tedaviden ne beklenildiği özellikle araştırılmalıdır. Tedavi edici hekimin beklentilerin realist olup olmadığını saptama etmesi, bu aşamada bir sorunla karşılaşılır ise gerçekçi olmayan beklentilere karşın çözümler geliştirilmesine takviye olması gerekir.

Erken boşalma bir sorun haline dönüştüğünde, problem sadece penisin vajina içine girmesinden sonra ejakülasyonun erken aşamada gerçekleşmesinden ibaret kalmamakta, soruna her iki tarafın tutum ve tutumları da dâhil olmaktadır. Burada erkek ve kadının sosyokültürel daha alçak yapıları, toplumun erken boşalmaya yönelik tutumu da işin içine girmektedir.

Tedaviye gelmeden önce yapmanız gerekenler nedir?

Önceden yaptırdıysanız, tıbbi-ürolojik tetkiklerinizi yanınızda getiriniz. Cinsel sorunlar hakkında konuşmaktan utanmanız olağan bir durumdur, ama doktorunuzun şimdiye dek birçok diğer erkekle benzer sorunları konuşmuş olduğunu bilmelisiniz. Erken boşalma fazla yaygın ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur.

Psikiyatrist Prof. Dr. Kerem Doksat