Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Düğün gününde formda görünmenin 5 yolu

Düğün gününde formda görünmenin 5 yolu

101
0
Paylaş
Düğün gününde formda görünmenin 5 yolu
Düğün gününde formda görünmenin 5 yolu

Önemli bir davete katılacak, yeni bir işe girecek ya da şahane bir tatile çıkacak olabilirsiniz. Peki ya düğün? veya doğum? Düğünden ve doğumdan daha heyecan verici gün olabilir mi? Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumluluk Sahibi Başkan Yardımcısı Samantha Clayton, nikah öncesi forma girmek, doğum sonrası kilo vermek ya da bir nedenle hayatında dinç değişikliklere yer başlamak isteyenler için forma girebilmenin yollarını anlatıyor. 

Cazibeli olmanın başı da sağlık durumu!
“Fiziği nasıl olursa olsun millet bol alıştırma ve gerginlik karşıtı planla hayat boyu sağlıklı alışkanlıklar edinebilir. Sağlıklı ve formda bir vücut kişiye bu alışkanlıklar için motivasyon kazandırır” diyen Clayton şu önerilerde bulunuyor:

• Stresten uzakta durun
Stres özgüvenimizi kaybetmemize, depresyona girmemize ve olumsuz düşüncelere kapılmamıza niçin olabilir. Yapılan çalışmalar da kilo alımında stresin fazla önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. Ne var fakat jurnal hayatta stresten tamamen temizlenmek mümkün değil. gerçi fikir biçiminizi değiştirerek stresinizi yönetebilir, kendinizi alacağınız yeni kilolardan koruyabilirsiniz. Her gün kendinize bir hayaliniz olduğunu ve bu hayali gerçeğe dönüştürecek planın da hazırlanmış olduğunu hatırlatın. Bu şekilde koşullanmak durumun yoklama aşağıda olduğunu fark etmenize asistan olacaktır. 

•  Önceliklerinizi belirleyin
Stresinizi yönetmeyi başardıktan sonra önceliklerinizi belirleyin. Mesela düğünden önceki birkaç haftalık süreçte bir gelin adayının üç önceliği olabilir: Ailesi ve müstakbel eşiyle ilgilenmek, kendiyle ilgilenmek ve düğün planlarını tamamlamak. Öteki konular bir süreliğine rafa kalkabilir. Kendinizle ilgili yapmanız gerekenler açısından azıcık yol alana dek ikinci derecede kayda değer işleri erteleyebilirsiniz. Örneğin sporunuzu ve beslenme programınızı ihmal edip konut işlerine odaklanmanız bir öncelik hatası olabilir. Ana meselenin kendi kendine düzeleceğini varsayarak öteki işlere odaklanmak insan doğasının bir parçasıdır. Bu tuzağa düşmek yerine, tali işlerinizi erteleyin ve kendinize dönün. Sağlıklı bir çekicilik için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri budur. 

•  Yakınlarınızdan destek isteyin
Bazen bir işi yerine getirmek için koca bir köy gerekir! Özel dönemlerde, özellikle baskı altındayken kişinin tek başına motivasyonunu koruması son derece güçtür. böylece güvendiğiniz kişilere planlarınızı izah etmek ve büyük gün öncesi onlardan fiziki ve hissi yardım edinmek yardımcı olacaktır.

•  Oldukça Çok terleyin
Terlemek kalori yakmanın en kolay yollarından biridir ama günlük hayatın rutin işleri için yorulup terlemek aynı sonucu vermez. Eğer kronik bir rahatsızlığınız yahut egzersizlerde nefessiz kalana dek kendinizi zorlamanız ve bol bol ter atmanız kilo vermenizi hızlandıracaktır. Düzenli çalışma yapan biri değilseniz, alıştırma programına başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçmeli ve programınızı pat diye bire değil, kademeli olarak artırmalısınız. Keza bir profesyonelden yardım almanız dürüst ve etkili biçimde kilo vermenizi sağlayabilir. Alıştırma esnasında, zihninizin içinde bulunduğunuz ana odaklanmanız çok önemlidir. Bilinçli bir şekilde yapacağınız tek bir squat, bilinçsiz bir şekilde yapacağınız 10 squat’tan daha iyidir. Alıştırma sırasında, öteki işleri aklınızdan çıkarın, düşüncelerinizden arının ve en yüksek faydayı sağlamak için sporunuza konsantre olun.

•  Kompleks egzersizlere ve radikal diyetlere şeref etmeyin
Durum ne dek ivedi olursa olsun, kısa sürede en fazla fayda sağlamak için karışık bir alıştırma planı göstermek ya da radikal diyetlere girmek doğru bir çözüm değildir. Yapmanız gereken tek şey, günlük yaşamınızdaki tercihlere bilinçli bir şekilde yaklaşarak dinç alışkanlıklar geliştirmeye başlamaktır. Birey bedeni ve sağlığı için doğru tercihlerde bulunmanın günlük yaşamının bir parçası haline getirme bilincine eriştiğinde, hedeflediği o büyük gün öncesi yaptığı tüm egzersizleri o günden daha sonra da devam ettirme motivasyonunda olacaktır.