Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Cinsel hayatınız evliliğiniz hakkında ne söylüyor?

Cinsel hayatınız evliliğiniz hakkında ne söylüyor?

85
0
Paylaş
Cinsel hayatınız evliliğiniz hakkında ne söylüyor?
Cinsel hayatınız evliliğiniz hakkında ne söylüyor?

Ortalama haftada 1 kez birlikte oluyorsanız…

Neredeyse öteki herkes gibisiniz. Araştırmalara kadar evli çiftlerin büyük bir çoğunluğu yılda ortalama 51 kez birlikte olurlar. Evli çiftlerin yalnızca %5’i haftada 3 kez cinsel ilişki yaşar. Social Psychological and Personality Science’ta yayınlanan bir çalışmaya göre mutlu görünmek için haftada 1 kere cinsel ilişki yaşamak olağan. Oysa haftada 1’den azı riskli.

Hiç olmadığınız değin açıksanız…

Yalnız değilsiniz. Cinsel Afiyet Uzmanı Dr. Laura Berman’a göre evli çiftler bekarlardan daha fazla ve değişik seks yapıyor. Oral seks de evli çiftler arasında oldukça yaygın. New York Times’ta yayınlanan başka bir araştırma evli çiftlerin bekar insanlara tarafından daha tatmin edici birliktelik yaşadığını söylüyor.

1 yıl boyunca hiç seks yapmadıysanız…

Yalnız sayılmazsınız. Sosyolog ve Evlilikte Seks Uzmanı Denise A. Donnelly , evli çiftlerin %15’inin 6 ay boyunca seks yapmadığını, sekssiz evliliklerde çiftlerin boşanmaya daha yatkın olduğunu söylüyor. Cinsel aktivitenin ideal bir sayısı olmadığını ve idealin çiftlerin mutluluğuna yan olduğunu ekliyor. Yani çiftlerden her ikisi de bu durumdan mutluysa problem yok.

Orgazm taklidi nasıl anlaşılabilir?

Aralıksız eşinize sinirliyseniz…

Onu yine de çekici bulabilirsiniz. Mutsuz evliliklerin %57’sinde çiftler hala eşlerini seksi buluyor. Bu koşul seks hayatını negatif etkilemeyebiliyor.

Çocuk sahibi olmak libidonuzu öldürdüyse…

Araştırmalara göre ilişkilerde tatmin oranı çocuk sahibi olduktan sonra azalıyor. Yaygın inancın tam tersine yalnızca anneler özgüvenini kaybetmiyor, erkeklerin de testosteron seviyesi üçte bir oranında düşüş gösteriyor. Çocuk bakımına günde 3 ya da daha artı süre ayıran babaların testosteron seviyesinde%20 oranında düşüş oluyor.

İhanet suçluluğu nasıl geçer?

Fazla uzun senelerdir birlikteyseniz…

Birbirinizi daha az arzulamanız çok olağan. Araştırmacı Psikoloji Profesörü George Loewenstein çiftlerin birliktelikleri uzadıkça birbirlerini çıplak görmek konusunda heyecanlarının azaldığını belirtiyor. Tabii fakat heyecanı arttırmanın tekrar tekrar yolları vardır 🙂

Seks hayatını canlandırmanın yolları