Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Başarılı Evliliğin ‘5’ Özelliği

Başarılı Evliliğin ‘5’ Özelliği

53
0
Paylaş
Başarılı Evliliğin ‘5’ Özelliği
Başarılı Evliliğin ‘5’ Özelliği

Muhakkak fakat her evlilik kendine has koşullarda, kendine has özellikler barındırır. Bu tıpkı parmak izinin biricikliği gibi tek ve özeldir. Bunun yanında başarılı ve mutlu evliliklere baktığımızda, neredeyse hepsinin karşılıklı paydada buluştuğu bir takım özellikler de çıkıyor karşımıza.

Evlilikte, her iki tarafın da ilişki bağlarını güçlü tutmak adına üzerlerine düşen görevleri yapmaları gerekmektedir. Mutsuzluğun etken olduğu evliliklere bakıldığında, çiftlerin kendi davranışlarının sorumluluklarını almaktansa, durmadan karşısında tarafı suçlama ve eleştiri yoluna gittikleri gözlemlenmektedir. Suçlama ve eleştiri, erişkin egosuna ait bir tutum değildir. Çocuk egosunda olan bir kişi davranışlarının sorumluluğunu üzerine almaktan kaçınır ve suçu hep aleyhinde tarafa atar. Yetişkin benlik ise ilişki bazında kendi katkılarını sorgular ve sorumluluk alır. Apaçık bir problem varsa suçlamaz ve kaçınmaz, bunun yerine çözüm üretme yoluna gider.

Mutlu bir izdivaç için ilk koşul; her iki tarafında yetişkin benlik düzeyinde olması gerekmektedir. Çocuk ego düzeyinde takılı kalmış, ilkel savunma düzeneklerini kullanan bireyler, evliliklerini kaosa döndürmek için hemen hemen ellerinden geleni yapar. Her iki tarafında, oluşturdukları kaosta kendi katkılarının fark edebilecek düzeyde olması gerekmektedir. Çünkü, ilişkide tesir-tepki yasası işler ve çiftler davranışları ile bir döngü oluşturur. Bu döngü, negatif bir davranışla başlamışsa olumsuz olan bütün davranışları içine alarak büyür ve devam eder.  Tam tersi olarak, olumlu bir davranışla da olumlu bir döngü yetişmek mümkündür.

Eşinize Izin Verin!
Evlendikten daha sonra yapılan hatalardan birisi de, her iki tarafında bireyselliğini kaybetmesidir. Evlilikte ‘Biz’ almak çok önemlidir. öte yandan ilişkinin arzu ve heyecanını kaybetmemesi için her iki tarafında bireyselliğini kaybetmemesi gerekmektedir. Bir ilişkinin dinç ilerlemesi için sağlıklı bireylere gereklilik vardır. Eğer eşler kendi kimliklerini ilişki içerisinde eritip değil ediyorsa bu ilişki sağlıklı bir ilişki olmaktan çıkar. Kendiniz gibi var olabildiğiniz, bununla birlikte eşinizin de kendi gibi var olmasına izin verdiğiniz ilişkiler kurmalısınız.

Eşinize Zaman Verin!
Eşlerin birlikte eğlenceli vakit geçirmesi ilişkinin olmazsa olmazlarındandır. Ama zaman zaman, belirlenmiş aralıklarla her iki tarafında eşinden ayrı sosyalleşmesi ilişki için çok önemlidir. Bu, ilişkiyi canlı ve dinç miktar. Eşlerin, sınırlarını ve zamanını birlikte belirledikleri, her iki taraf içinde geçerli olan kendilerine ait özel süre geçirmeleri, eşlerin deşarj olmasını sağlar.

Eşinize Özen Gösterin!
Çiftlerin birlikte nitelikli zaman geçirmesi ilişki açısından şayet de en önemli unsurdur. Eşler birlikte vakit geçirebilirler lakin geçirdikleri tekrar tekrar dilimi kaliteli olmayabilir. Kaliteli zamanlar; eşlerden her ikisinin de sevdiğini, sevildiğini ve kıymetli olduğunu hissettiği vakit dilimleridir. El ele, göz göze, gönül gönüle vererek eşlerin birbirini aktif dinlediği zamanlar kaliteli vakit dilimleridir. Bütün dış etkenlerden uzaktan baş başa çıkılan bir tatil, bir şehri buluş, bir filmi birlikte izlemek gibi birlikte paylaşımın olduğu her şey nitelikli zaman dilimleri demektir.  Bütün bu örnekler kişilerin düş gücüne emrindeki olarak değişken ve artabilir.

Eşinizin Dilini Öğrenin!
Kadınlar ve erkekler farklı dilleri konuşurlar. Kadınlar daha dolaylı yoldan bir anlatım tarzını kullanırken, erkekler ise aracısız olarak bir deyiş kullanır. Kadınların kullandığı dil daha ağdalı ve dolaylıdır. İmgeler, çağrışımlar, tasvirler oldukça çok kullanılır. Erkeklerin kullandığı dil ise tüm bunlardan arınmış, sade bir dildir. Bütün da bu noktada bayan ve erkek bir ilişkideyken kullandıkları farklı diller iletişim kazalarına yol açabilmektedir. Kadın eşinin de kendisi gibi imalı bir dil kullandığını zannederek söylemlerin altında sürekli farklı niyetler arama yoluna gidebilir. öte yandan erkek, kadının imalı ve dolaylı bir dil kullandığının, kastederek ve esas bildirmek istediği şeyleri gaye şaşırtarak anlattığının farkında olmayabilir. Bütün bunlar ilişkide ‘dil kazalarına’ yol açar. Kadın ve erkeğin dinç iletişim kurabilmesi için kadınca ve erkekçe dillerini öğrenmesi gerekmektedir.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Cinsel Hayat İçin Kapıları Aralayın!
Cinsel yaşam evliliğin olmazsa olmazıdır. Eşleri birbirine bağlayan bir güce sahiptir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için tabuları yıkmak gerekir. Ayrıca kendinizi, hem de eşinizi iyi tanımanız, isteklerinizi iyi bilmeniz, cinsel yaşamın kapılarını size daha basit açacaktır. Cinselliğin göz ardı edildiği bir ilişki, sağlıklı bir ilişki değildir. Dinç bir ilişkide masanın dört ayağından biri de cinselliktir. O etap kırık ya da yoksa masa devrilmeye mahkumdur. Cinsel yaşama dair tabuları devirmek, tekdüzelikten çıkmak için donanımlı bir bilgiye sahip edinmek gerekir. Eşler her konuda olduğu gibi cinsellik konusunda da veri paylaşımı yaparak, araştırarak ve okuyarak sağlıklı bilgiye ulaşabilirler. Dinç cinsel hayat, sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazıdır.