Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Aldatılan Biri Yeniden Güvenebilir mi?

Aldatılan Biri Yeniden Güvenebilir mi?

199
0
Paylaş
Aldatılan Biri Yeniden Güvenebilir mi?
Aldatılan Biri Yeniden Güvenebilir mi?

Hayatta ki en kayda değer şeylerden bir tanesine “güven”. Güç anlardan geçtiğimiz her an güvenimiz deneme ediliyor. Hep söylediğim bir şey var. İlişkiler de güven bir kerelik değildir, defalarca tazelenmesi gerekir. Aldatıldığınızı öğrendiğinizde o ruhunuzu kemiren acı hissi yarı hiç geçmeyecekmiş gibi göğsünüzün bütün ortasına düşer. Artık siz de ihanet yarasını kalbinde taşıyanlardan olup çıkıverirsiniz. Bu ihanet tecrübesi olumsuz bütün duyguları bir anda ortaya çıkarır; üzüntü, dehşet, endişe, şaşma, hiddet. Kandırılmış olma duygusal çaresiz hissettirir. Hiç bozulmayacakmış gibi duran güven, büyük bir depremle yerle bir olur. Düş kırıklıkları ve terk edilmeler kişiyi içten yaralar.

Aldatmalarla baş etmek için zihnimiz belirli stratejiler ortaya çıkarır. İhanete gösterilen yaygın tepkilerden biridir “inkar”. Yalanlamak ister, gerçekle yüzleşmekten kaçarız. Bir diğer tepki ise geri çekilmedir. Kişi kendini güya yolda bırakılmış hissettiğinden, kendini geri çeker. Konuşsam anlamayacak,  sevse zaten aldatmazdı. Bir şeyler söylesem de umursamayacak gibi beynimizde aralıksız görüşler döner ve iletişimsiz kalırız. Bir öteki tepki suçlamadır, ihanete tahrik eden kişiyi suçlar, duruma içerler, öfkelenir ve intikam arayışına geçeriz. Bir öteki dingin tepki aldatılan kişinin kendini suçlamaya başlamasıdır. Dır dır etmesem böyle olmazdı, fazla üzmeseydim böyle olmazdı gibi. Amaçsız kıskançlık krizleri ile bütün benlik değerini aniden aşağıya çeker ve kendini çok daha fena hissetmeye başlarız. Ağıt krizleri, öfke patlamaları, sona ermek tükenmek bilmeyen sorgulamalar.. Aldatılmanın fena yanı yeniden eskiye dönebileceğinize dair ümidinizin hiç olmayışıdır. Ama içten içe olsun istersiniz, her şey eskiye dönsün, eskisi gibi güzel olsun. Bunun için sevgilinize de kendinize de bir şans belirlemek istersiniz. Bunu nasıl yapacağını bilemezsiniz. Çünkü güven hissinden eser kalmamıştır.

Güvensizlik egomuzu paramparça edebilir. Derin şüphelerle baş başa kalmak kötüdür. Buna karşın sevginiz bitmemiş ve içinizde bir umut hala olabilir.  Acaba affedebilir miyim, acaba unutabilir miyim, acaba eskisi gibi olabilir mi?

Her ne dek baskı olsa da bitmiş güvenmek imkansız değil. Bir kısmet daha devretmek istiyorsanız sevgiliniz ya da eşiniz yanlışını kabul edip sorumluluk almaya karar verdiğinde, iletişimi düzeltip her tarafta bir sayfa başlamak istediğinizde bir başlangıç muhtemel olabilir. Bilinmesi gerekir fakat sancılı ve zorlu bir süreçtir her yerde güvenmek. Dinç bir şekilde atlatabilmek için şunlara bir göz atmalısınız.

1- Aceleci davranmayın. Yoğun öfke dönemi hafiflediğinde ve dinç düşünmeye başladığınızda iletişime geçin.

2- Hissettikleriniz hakkında konuşun. Duygularınızı, hissettiklerinizi baskılamayın. Bastırmak daha da güçlenmesine niçin olur. Eşinizle konuşamıyorsanız bir bilirkişi psikolog ile konuşun.

3- Yaşanan tüm duyguların zamanla geçeceğini ya da azalacağını unutmayın.

4- Aldatan tarafın hatalı davranışları kabul edip karşılıklı tutum değişim yoluna gidilmelidir.

5- KUSURUNA BAKMAMAK. Affetmek yapılan olumsuz davranışları haklı görmek,hatırından çıkmak, görmezden varmak, üstünü kapatmak aramak değildir. Bilmek, neden ve sonuçları benimsemek, farkına varmaktır.

6- Us-duygu-tutum bileşeninde, en zorlama ve en son değişen şey duygulardır. Davranışlarınızı ve düşüncelerinizi değiştirebilirseniz zamanla olumsuz duygularınızda kaybolmaya başlayacaktır. Kendinize ve ilişkinize vakit tanıyın.

 7- Birlikte güveni yeniden onarmayı deneyin. Üstesinden gelemiyorsanız, mutlaka bir psikolojik desteğe başvurun.

SEVGİLEİRMLE;

UZM.KLİNİK PSK. ÖZLEM NEŞELENDIRICI BAYSAL