Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik Adet döneminde hamile kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı?

59
0
Paylaş
Adet döneminde hamile kalınır mı?
Adet döneminde hamile kalınır mı?
Seksle ilgili efsanelere hepimiz bayılıyoruz itiraf edin. “Bizim kuzen şunu yapmış böyle olmuş”, “Bir arkadaşım var sevişmeden önce peynir yemiş de bilmem ne olmuş” gibi pek de gerçekle ilgisi olmayan şeyleri keza anlatmaya hem de dinlemeye bayılıyoruz.
 
Adet döneminde hamile kalınmaz efsanesi de bunlardan biri.
 
Adet döneminde cinsel ilişkinin zararlı olmadığını hepimiz biliyoruz. Seçim edilir edilmez orasını bilemeyiz. Kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Lakin adetliyken gebe kalınmaz gibi emin bir hafıza yanlıştır. Adetliyken elbette hamile kalmazsınız garantisini atamak mümkün değildir. 
 
Uzmanlara tarafından o kadar çok kadın “Adet dönemindeyim, gebe kalmam” diye düşünerek korunmasız seks yapmaktadır. 
 
Görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini unutmamak gerekiyor.  Böylece çok bayan iki adet dönemi aralarında yumurtlar ve en doğurgan dönem bu dönemdir. 
 
Fakat yapılan çalışmalar ara sıra vakitsiz yumurtaların da laf konusu olabileceğini göstermektedir.
 
Normalde adet döneminde atılan yumurta haricinde dinç diğer yumurtalar da yapılmış olabilir. Bu yumurtalar adet dönemi bitmeden ya da anında adet dönemini peşine düşüp takip eden günlerde bırakılabilir. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalmamak için hiçbir neden yoktur.
 
Uzmanlara tarafından ovulasyon laf konusu olduğunda yumurtaların yaşama süresi 4-5 gündür. Adetliyken bayan vücuduna giren spermlerin de 4 güne kadar dölleme özelliklerini koruduğu düşünülürse o lahza olmasa bile ilerleyen günlerde de gebe kalma ihtimaliniz bulunuyor. Nitekim hamilelik hesaplanırken tam olarak hangi gün döllenme olduğunu saptamak muhtemel değildir. Bu sebeple gebelik haftası son adet gününün ilk gününden itibaren hesaplanır.
 
Adet döneminde ilişkiye girerken korunmak enfeksiyonlara aleyhinde korunmanız için önemlidir. Yoksa lekeli kanın atıldığı, adet kanamasının kirli olduğu gibi bir koşul yoktur. Sadece her iki taraftan birinde enfeksiyon varsa adet döneminde korunmasız cinsel ilişki esnasında bulaşma ihtimali artmaktadır.
 
Lolipop