Ana Sayfa İlişkiler & Cinsellik 4 İlişki tipinden hangisi sizinki?

4 İlişki tipinden hangisi sizinki?

112
0
Paylaş
Anne Adaylarının Gebelik Çatlağı İle İmtihanlarında Yaşadıkları Durumlar
Anne Adaylarının Gebelik Çatlağı İle İmtihanlarında Yaşadıkları Durumlar

376 çift üstünde yapılan bir araştırmada meydana çıkan sonuçlara ilişkiler temelde 4 ana başlıkta toplanıyor. Araştırmaya katılan çiftlerin birbirlerine davranışları, hisleri, ilişkiden beklentileri ve ilişkiye yaklaşımları göz önüne alınarak ortaya meydana çıkan tabloda Dramatik ilişki, Çatışmalı ilişki, Sosyal ilişki ve Partner odaklı ilişki tipleri ortaya çıkıyor.

9 ay her tarafında ilişkileri gözlemlenen çiftlerin karşılıklı yaşamda sergiledikleri tavırlar baz alındı ve ilişki tipinin ilişkinin gidişatında da büyük rol oynadığı gerçeğini ortaya koydu.

İlişki tipleri neler?

Dramatik ilişki tipi
İnişleri çıkışları çok pozitif olan dramatik ilişki tipinde ayrılık oranı epeyce artı. Hatta öteki ilişki tiplerine kadar iki kat fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Sebebi çiftin birbirinden bağımsız hareket etmesi, birinin diğerine nazaran özgürlüğüne daha düşkün olması, diğerinin bu koşul karşısındaki baskıcı tavırları. Dramatik ilişkilerde kendi alanlarını gözetmek isteyen çift sadakat sorunu ile fazla daha pozitif karşılaşıyor.

Çatışmalı ilişki tipi
Kavganın fazla yoğun görüldüğü çatışmalı ilişki tipinde sanılanın aksine sadakat sorunu görülmüyor. Fakat, birlikte evrilmeyi yoğun yaşadıklarından dolayı, birbirini seven iki kişinin başkalaşım süreçlerinde tartışmalara açık olduğu gözlemleniyor.

Kadınlar neden seksten korkar?

Çatışmalı çiftlerde cinsel enerjinin de yüksek olduğu gözlemlenmiş. Tutkulu bir aşk yaşamış çift eğer kırılma noktalarını atlatabilirlerse ilişkilerini uzun ve dinç bir ışık halkası dönüştürebiliyorlar.

Sosyal ilişki tipi
Hem kendi özel hayatlarında keza de birlikte sosyal olmayı başarabilen çiftler ilişki tipleri aralarında en uyumlu olan müşteri olarak anılıyor.

Partneri ile benzer sosyal çevreyi paylaşabilen fakat bununla beraber kendi sosyal alanını da koruyabilenler sosyal ilişki tipini yaşayabilen çiftler olabiliyor. Birlikte eğlenmek, birlikte öğrenmek, karşılıklı amaca doğru yönelmek bu çiftler için oldukça kolay olduğundan uzun, sağlıklı ve sadakat sorunu olmayan bir ilişki yaşayabiliyorlar.

Orgazmı kolaylaştıran pozisyonlar hangileri?

Ancak bu tip ilişkide birbirinin hayatına çok fazla entegre olmuş almak ayrılık durumunda sosyal çevrelerinin ayrıntılarıyla bozmak zorunda kalması gibi bir sorunu da beraberinde getirebiliyor.

Partner odaklı ilişki tipi
Genellikle evlilik oranının daha yüksek görüldüğü partner odaklı ilişki tipi bir tarafın daha verici olduğu, kendi hayatını bir yana koyup partnerinin yaşadığı hayatı benimsemek anlamına geliyor.

Ortak yaşama dair alınan kararlarda bir tarafın ahenk gösterdiği, diğerinin hayallerinin üzerinden ilerleyen bu ilişki tipi öncelerde hoş görünse bile, süre içinde verici olan ve alttan bölge tarafta psikolojik bir baskıya sebep olabiliyor.

Kırmızı Kalp