Ana Sayfa Güzellik & Bakım Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

92
0
Paylaş
Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında fizyolojik ve psikolojik birçok etken gösterilebilir. Saç dökülmesinin normal orandan fazla olduğunu anlamak için çekme testi uygulanabilir. Bu testte 20-30 tane saç teli tutularak çekilir. Bu sırada elde kalan saçların sayısı beşin üzerinde olursa saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir.

Fiziksel Stres

Herhangi bir fiziksel travma, kaza, ameliyat ya da ciddi bir hastalık geçicisaç dökülmesine sebep olabilir. Saçın bir yaşam döngüsü vardır. Saç uzar, biraz bekler ve ardından dökülür. Ancak stresli bir dönem geçirdiğinizde bu döngü bozulabilir ve daha çok saç telinin dökülmesine neden olabilir. 

Duygusal Stres

Fiziksel strese oranla duygusal stres nedeniyle saç dökülmesine daha az rastlanır. Fakat gerçekleşme ihtimali de yok değildir. Eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa; ölümler, boşanma, iflas gibi duygusal anlamda zor geçen dönemler,bu süreci hızlandırabilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil genel sağlık durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır.

Anemi (Kansızlık)

Anemi, demir eksikliğinden kaynaklanır. Aslında kolay bir şekilde düzeltilebilecek bir saç dökülmesi nedenidir. Halsizlik, baş ağrısı, soluk cilt rengi, el ve ayaklarda soğukluk gibi durumlar anemi belirtileri olabilir. Doktorunuzdan basit bir test isteyebilir ve demir takviyesi alarak hem saç dökülmesini hem de diğer belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Fazla A Vitamini

Çok fazla A vitamini desteği ya da A vitamini içeren ilaç kullanmak saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu da geri döndürülebilir bir saç dökülmesidir. A vitamini alımı normal seviyeye döndüğünde saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacaktır.

B Vitamini Eksikliği

Saç dökülmesinin tedavi edilebilir nedenlerinden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, çeşitli meyve ve sebzeler doğal B vitamini kaynaklarıdır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze-meyve ve iyi yağları tüketmek faydalı olacaktır.

Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı da vücut için bir tür fiziksel travmadır. Gerekli olduğunda kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlı olsa bile, ani şekilde kilo vermek saç dökülmesine yol açabilir. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kilo kaybı vücudu strese sokar; vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar. Bunların hepsi saç dökülmesi nedenlerindendir.