Ana Sayfa Güzellik & Bakım El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

87
0
Paylaş
El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler
El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Zararlı güneş ışınları, çevre kirliliği veya kimyasallar gibi birçok sebepten el ve ayaklarda kararmalar meydana gelebilir. Kararmış el ve ayakları beyazlatmanın pratik ve doğal yöntemleri…
El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Yoğurt
 
Yoğurdun içindeki laktik asit, cildin daha ışıltılı olmasına ve etkili beyazlamasına yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

 
Kararmış bölgeye biraz yoğurt sürün ve birkaç dakika masaj yapın. 10-15 dakika bekletin ve durulayın. Cilt tonunu düzeltmek için günde 1 veya 2 kez uygulayın.
 
Diğer yöntem ise, aynı miktarda gül suyu ile yoğurdu çırpın. 1 çay kaşığı sebze gliserini ekleyip iyice karıştırın. Hepsini içine çekene kadar el ve ayaklarınıza masaj yapın, gece boyunca bekletin. Sabahleyin soğuk suyla durulayın. Yatağa gitmeden önce her gün tekrarlayın.
 

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Salatalık
 
Salatalıkta bulunan A vitamini, cilt tonunun yenilenmesine yardımcı olur. 

Nasıl uygulanır?

 
5 dakika boyunca kararmış bölgeyi salatalık dilimleriyle ovun. Durulamadan önce 15 dakika suyunu çekmesini bekleyin. Günde 2-3 kez tekrarlayın.
 
Başka yöntem salatalık suyuyla limon suyunun karışımıdır. Bu karışımla el ve ayaklara masaj yapıp 10-15 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Günde 2 kez tekrarlayın.
 
Bir diğeri ise, 2 çay kaşığı aloe vera jeli ile küçük bir salatalığı blenderdan geçirin. El ve ayaklara masaj yapın, 10 dakika kadar bekletin. Peçeteyle bu karışımı aldıktan sonra cildinizi durulayın. Günde 2 kez tekrarlayın.
 

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Aloe Vera
 
Aloe vera cildin orjinal tonunu yenilemenize yardımcı olur. Derideki aşırı kararmayı tedavi edebilir, el ve ayaklardaki bronz teni aydınlatabilir.
Nasıl uygulanır?
 
Aloe vera jeliyle el ve ayakları 5 dakika ovun. Yarım saat bekleyin, ılık suyla durulayın. Günde 2 kez, cilt rengini aydınlatmak için uygulayın.
 
Diğer yandan, 2 yemek kaşığı aloe vera jel ile biraz badem yağını karıştırın. Kararmış bölgeye masaj yaparak uygulayın. Cildin bu karışımı emmesini sağlayın. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayın. Günde 2 kez uygulayın.
 
Aloe vera tedavisinden hemen sonra güneş ışığına çıkmayın.

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Portakal kabuğu
 
Portakal kabukları cildiniz parlatmak için harika bir yöntemdir. C vitamini bakımından zengin olan portakal, cilde doğal beyazlık katar. 
Nasıl uygulanır?
 
2 yemek kaşığı portakal kabuğunu, yoğurt veya sütle karıştırın. Bu karışımı kararmış bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Islak parmağınızla nazikçe yapışkan bu karışımı çıkartın. Haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.
 
Diğer bir alternatif ise, 2 yemek kaşığı portakal kabuğu tozuyla gül suyunu karıştırın. Kalın yapışkan bir karışım haline getirin. 1 çay kaşığı toz zerdeçal ve biraz bal ekleyin. İyice karıştırın. El ve ayaklarınıza sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Aynı şekilde ıslak elinizle çıkartın ve durulayın. Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Domates
 
Domates, el ve ayakları aydınlatmaya yardımcı olur. Koyu cildin sebeplerinden olan güneş ışınlarının zararlı etkisinden korur.
 
Aynı zamanda domates ölü cildi yok eder, yeniler.

Nasıl uygulanır?

 
Küçük parça bir domatesi kararmış bölgeye sürün ve 2-3 dakika ovun. Kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın. Duşa girmeden önce günlük yapılır.
 
Diğer bir yöntem, ayran ile domates suyunu karıştırın. Pamukla bu karışımı etkilenen bölgeye sürün. 1 saat bekletin ve banyo yapın. Bu tedavi günlük olarak yapın.
 
Başka bir seçenek, eşit miktarda domates suyu ile limon suyunu karıştırın. Cildinize sürün. 10-15 dakika bekleyin ve durulayın. Günde 1-2 kez tekrarlayın.
 

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Zerdeçal
 
Zerdeçal, el ve ayakları beyazlatmada doğal diğer harika yöntemlerden biridir. Ciltteki solgunluk, sararma gibi problemleri ortadan kaldırarak cilt tonunu düzenlemeye yardımcı olur.
Nasıl uygulanır?
 
2 çaykaşığı zerdeçal tozu ile soğuk sütü, yapışkan kıvamı elde edene kadar karıştırın. Aydınlatıp beyazlatmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika bekleyin. Daha iyi sonuç almak için günde 1 veya 2 kez uygulayın.
 
Diğer yandan zeytin yağı ile zerdeçal tozunu karıştırabilirsiniz. Yapışkan kıvama gelen karışımı el ve ayaklarınıza sürün, 10 dakika bekletip yıkayın. Haftada 3 kez uygulayın.
 
Başka bir seçenek ise 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, 4 çay kaşığı un ve 2 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Gerekirse biraz gül suyu ekleyin. Bu maskeyi kararmış bölgeye uygulayıp 20-25 dakika kadar bekletin. Kuruyan maskeyi çıkartın ve ılık su ile durulayın. Haftada bir uygulayın.

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Sandal ağacı
 
Sandal ağacı; el ve ayaktaki güneş, kahverengi ve kararmış lekeleri çıkarmaya yardımcı olur. 
Nasıl uygulanır?
 
1 yemek kaşığı sandal ağacı tozuyla yarım limon suyunu karıştırın. Çok kalın ve sert olduysa biraz gül suyu ekleyin, karışımı kararmış ve lekeli bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra soğuk suyla durulayın. Günlük olarak tekrarlayın.
 
Diğer bir seçenek 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozuyla badem tozunu karıştırın, yapışkan kıvama gelmesi için de gül suyu veya su ilave edin. Etkilenen bölgeye uygulayıp kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu aydınlatıcı maskeyi haftada 2 veya 3 kez uygulayın.

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler

Papaya
 
Papaya, cildinizi hem aydınlatıp hem de renk tonunu düzenleyen çok etkili bir tedavidir. Cilt yenilemeyi sağlayan enzimlere sahip olan papaya, aynı zamanda A, C ve E vitaminlerini barındırır. 
Nasıl uygulanır?
 
Yarım papayayı kalın kalın doğrayıp blendera koyun. 1 çay kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı bal ilave edin. Yumuşak yapışkan kıvama gelene kadar karıştırın. Sonra bu karışımı el ve ayaklarınıza uygulayın. 20-30 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada 2 veya 3 kez uygulayın.
 

El ve ayakları beyazlatan doğal yöntemler