Ana sayfa Sağlık Ruh Sağlığı Güdü hakimiyet bozukluklarından biri

Güdü hakimiyet bozukluklarından biri

50
0
PAYLAŞ

Kleptomani
Bu bozuklukta birey çalma isteğine karşı koyamaz ve gittiği yerlerden kesintisiz bir şeyler çalar. Kimi zaman çaldığı eşyadan bırakarak hissettirmeden geri götürebilir veya objeyi saklayabilir.

Kleptomanide bireyin çaldığı objeler genellikle bedelli şeyler değildir. Birey bunları gereksinimi olduğundan değil, yalnızca çalmak için çalar. Çoğu bireyin çaldığı nesneyi satm alabilecek kadar parası da vardır. Fakat yeniden de böyle bir anormallik içine girer. Bu bireyler çalma eylemini evvelden tasarlamazlar ve eylem sırasında başkalarından dayanak almazlar. Kendilerince tutulma tehlikeyi olmadığını düşündükleri bir anda yaparlar. Çalma sebepleri hiddet ve intikam duygusu ile iletişimli değildir.

Gerçeğinde vicdanı gelişmiş, anlam örgüsü oturmuş, balanslı, uslu, ruhen sıhhatli bir insan çalmanın ahlaken, dinen ve mantıken yanlış olduğunu hemen anlar. Kendisini bu biçimde minik düşürmez. Böyle bir şeyi usundan bile geçirmez. Fakat doğruları yanlışları oturmamış, vicdan mekanizması büyümemiş, kendi üzerinde teftiş sağlayamamış, öz güveni olmayan bir insanın bunları yapması beklenir. Eğer ruh sıhhatinin ehemmiyeti anlanırsa ve sıhhatli bir ruha, balanslı bir beyazla özenilirse zati bu tip problemlere taban hazırlanmamış olacak, bu cins rahatsızlıklara yol açan etkenler ortadan kalkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here