Ana sayfa İlişkiler Cinsellik Evliliklerde Cinsel Tutku Neden Zamanla Biter?

Evliliklerde Cinsel Tutku Neden Zamanla Biter?

108
0
PAYLAŞ
İlişkilerde 3 Büyük Yıkıcı Kişilik Cinsi
İlişkilerde 3 Büyük Yıkıcı Kişilik Cinsi

EVLİLİKLERDE NEDEN CİNSEL TUTKU ZAMANLA BİTER?

Evliliği, ev arkadaşlığından ayıran kadın ile erkeğin arasındaki cinsel yaşamdır. Evliliklerde aşk eninde sonunda biter ve yerini sevgi alır. Eşler arası sevgi olgunlaştıkça seks anlamlı bir şekilde devam eder. Fakat seksin ve cinsel çekimin yoğunluğu zamanla değişebilir.

Peki neden zamanla cinsel tutku azalır?

İlişkinin başındaki cinsel tutum azaldıkça, cinsel birleşmede sıklığı da azalmaya başlar. Eşler cinsel hayatlarını canlandırmazsa birbirlerinden soğur ve uzaklaşırlar. Böyle soğuklaşmanın ve uzaklaşmanın olmaması ya da eski tutkunun oluşması için, eşlerin ilişkiyi ve arzuyu arttırıcı davranışlarda bulunmalarında yarar vardır. Gelin bu tutkuyu azaltan faktörlere bakalım.

1- Psikolojik Faktörler; Stres, bireysel ve eşler arası sorunlar, depresyon gibi sebepler çiftler arasında cinsel isteği azaltır. Bunun yanında eşlerin devamla birbiri ile yarış halinde olması, geçmiş olumsuz paylaşımlar, cinsel travmalar, ölümler, doğumlar da cinsel ilişkide isteksizliğe sebep olabilir. Bunun dışında vajinismus, erken boşalma hem kadının hem erkeğin cinsel isteğini olumsuz yönde etkileyebilir.

2- İlişkide Hoşnut Olmama Durumları; Eşlerin yaşadıkları cinsel hayattan doyum sağlayamama ve hayal kırıklığı halidir. Bu durum oldukça sık yaşanır. Fakat eşler böyle bir sebepten dolayı, yolunda giden bir ilişkilerini bitirmeyi yersiz  bulurlar. Dolayısı ile hem cinsel tutkuyu tekrar kazanmak için zaman ayırmadıkları gibi, bağlılıkları uğruna cinsellikten vazgeçerek, aslında bir fedakarlık yaptıklarını düşünürler.

3- Aşırı Öfke; İlişkide öfkenin yoğun olduğu, eşlerin bu nedenle fikirlerini doğrudan ifade edemedikleri ilişkilerde zamanla, eşlerden birinin diğerini, cinsel ilişkiden mahrum ederek cezalandırmak ya da intikam almak istemesi sık karşılanan bir durumdur. İntikam almak yerine bu gibi durumlarda açık konuşulmalıdır. Böylece ilişki daha az zarar görecektir.

4- Cinsellik ile Doğru Bilinen Yanlışlar; Kişilerin yetişme tarzı olarak, cinsel tabuların çokça olduğu bir ortamda yetişmeleri, cinsellik ile ilgili yanlış düşünceler geliştirmelerine sebep olur. Aşırı ahlakçı, cinselliğin ayıp, günah, pis olduğuna inanılan bir ailede yetişen kişi bilinçaltında aşırı günahkar duygular barındırır. Dolayısı ile bu hurafeler doğrultusunda kişi, eşinin ve kendisinin cinselliğe karşı beslediği duygu ve düşüncelerde düşüş yaşarlar. Özellikle kadınların cinselliği erkeklere karşı bir görevleri gibi görmesi ve böyle düşünerek yatağa girmesi cinsel isteklerinin azalmasına yol açar.

5- Cinsel Konularda Bilgi Eksiği; Cinsel konularda çiftlerin bilgilerinin yanlış ya da eksik olması eşlerin kendilerinin ve birbirlerinin organlarını tanıyabilmelerini büyük ölçüde kısıtlar. Hatta bir çok erkek eşlerinin orgazm olup olmadığını bile fark etmez. Unutulmaması gereken erkekler erkek ısınır ve erken soğur, kadınlar ise geç ısınır ve geç soğur. Bunun anlaşılmaması ya da es geçilmesi halinde seks sırasında özellikle kadınların hazları yarım kalır, kadın ilişkiden kopar. Zamanla ilişki monotonlaşır eşler birbiri ile seks yapmak istemez.

6- Yakınlık Korkusu; Geçmişindeki ilişkilerde ya da çocukluklarında kurdukları yakın ilişkilerde terk edilme gibi tecrübeler yaşayan kişiler bağlanma ve yakınlaşmadan korkarlar. Her türlü duygusal ve fiziksel yakınlaşmada korkular uzaklaşmaya sebep olur.

7- Ten Uyuşmazlığı; Sosyal alanlarda birbirine uyum sağlayabilen ve ortak paylaşımları olan bazı çiftler cinsel anlamda uyumlu olmayabilirler. Bu çiftlerin ihtiyaçları istekleri, beklenti ve fantezileri birbirinden çok farklıdır. Ten uyuşmazlığı yaşayan bu çiftler, bir türlü cinsel doyum yaşayamazlar, bu durum eşler arası soğukluğa sebep olur ve zamanla birbirinden uzaklaşırlar.

Sevinç Karakaya

Kişisel Gelişim Uzmanı /İlişki ve Yaşam Koçu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here