Ana sayfa Aile Erkeklerin Sperm Sayısında Azalma Sebepleri

Erkeklerin Sperm Sayısında Azalma Sebepleri

71
0
PAYLAŞ

Bir kadının hamile kalma ihtimaliyle eşinin sperm sayı ve hareketliliği paralellik gösteriyor. 1973-2011 seneleri arasında 43 bin sperm misali üzerinden yapılan araştırmalara göre dünyada sperm rakamı her sene yüzde 1,4 düşerken, toplam sperm düşüşünün de yüzde 52’nin üzerinde olduğu saptanmış durumda.

Embriyologlar Sperm rakamındaki ve semen hacminde ki eksilme acıklı. 1940 senesinde sperm rakamı vasati 113 milyon/mL iken 1990’lara gelindiğinde bu sayı 66 milyon/mL’ye gerilemiştir. Bu düşüş üremeye destekçi rehabilitasyon usulleri kullanılarak üstesinden gelebilse de reelde çok daha korkunç gidişatlar doğurabilir zira düşük sperm rakamı aynı sıhhatin de habercisi olabilir.

Sperm rakamındaki düşüşün bir hayli sebebinin vardır. Çevresel tehlike etkenleri, zehirli maddeler ve tarım ilaçları, perhiz ve hayat stili etkenleri, ağır metaller ve sigara kullanımı başlıca nedenler arasında yer alıyor.

Kronik stres sperm rakamını azaltıyor

Mesleki olarak muhtelif kimyevilere, sıcağa, ışınıma ve ağır metallere maruz kalma gibi çevresel etkenlerin sperm sayı ve niteliğini etkilediğini belirten uzmanlar; Bununla beraber östrojenler, pestisidler haşere ve tarım ilaçları, sigara kullanımı, kronik stres ve sıhhatsiz beslenmegibi etkenler de sperm rakamını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Ayrıca zehirli maddeler sentetik österojenler gibi hali hazırda çiftlik hayvanları, kümes hayvanları ve süt sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı faize potansiyelini ve sperm niteliğini çoğaldırmak isteyen erkekler hormon kapsayan süt ve et mahsullerinden netlikle uzak durmalıdırlar” izahında bulundu.

Günde 1 koli sigara sperm yapısını bozuyor

Esansiyel yağ asitlerinin spermlerin sıhhatli ve işlevsel olabilmesi için çok ehemmiyetli olduğunun altını çizen Uzmanlar, Bunun aksine margarinler gibi hidrojenize yağların perhizle çok ölçüde harcanması spermlerin yapılarını ve işlevselliklerini bozar.

Ayrıca ağır metaller de sperm yapı ve hareketini yasaklayarak kısırlığa neden olabilirler.Sigara kullanımı da eksilmiş sperm rakamı ve hareketi ile çoğalmış anormal sperm morfolojisi ile doğrudan ilişkilidir. Yapılan çalışmalar günde takribî 1 koli sigara tüken erkeklerde sperm yapı ve işlevi için ehemmiyetli olan çinko seviyesinin eksildiğini ve bir ağır metal olan kadmiyum seviyesinin çoğaldığını göstermişlerdir. Böylece yoğun bir biçimde sigara harcayan veya sigara dumanına maruz kalmak sperm hareket ve niteliğini negatif etkilediğinden kısırlığa neden olabilir” biçiminde konuştu.

Beslenmeden muhtemel olduğunca işlenmiş besinlerin çıkartılması gerekmektedir. Natürel mahsullere yönelmeliyiz. Ayrıca beslenmemize ilave edeceğimiz bazı dayanakların faize sıhhatimizi ve dolayısıyla sperm hareketlilik ve niteliğini pozitif olarak etkilediğini öğreniyoruz” diyerek sıhhatli spermler için ipuçları verdi.

1-    Aminoasitler: Sperm hareketliliğini ve işlevselliği için çok ehemmiyetlidirler karnitin, arginin vb..
2-    Çinko: Erkek faize sisteminin klasik işlev görebilmesi için lüzumlu olan yapıt bir elementtir. Bedenimizde bir hayli mekanizma çinkoya gereksinim dinler. Çinko yetersizliği eksilmiş erkeklik hormonu testosteron seviyesi ve eksilmiş sperm rakamıyla ilişkilidir.
3-    Antioksidanlar: Spermler, oksidatif zarara çok duyarlıdırlar. Bu hasarı önlemek için antioksidanlar çok ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.
4-    C vitamini: Spermlerin içinde bulunduğu seminal plazmadaki C vitamini seviyesi perhizle ne kadar alındığı ile doğrudan ilişkilidir ve düşük seviyelerde spermin genetik materyalinin zarar görmesi ihtimali artar.
5-    E vitamini: Çok iyi öğrenilen bir antioksidandır ve hücreleri hür radikal hasarlarına gözetir. Yapılan bir çalışmaya göre E vitamini alan erkeklerde sperm işlevi korunmuş ve yumurta dölleme oranı da çoğalmıştır.
6-    Glutatyon/Selenyum: Glutatyon sperm antioksidan korunması için hayatidir ve sperm hareketliliğine pozitif tesirleri olduğu bir hayli çalışma ile gösterilmiştir. Her iki molekülün noksanlığı da makûs sperm hareketi ile karakterizedir.
7-    Koenzim Q-10: Koenzim Q-10 sperm de enerji imalinin olduğu orta kısımda yoğun bir biçimde bulunur. Aynı zamanda antioksidandır. Sperm hareketliliğini çoğaldırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
8-    B12 vitamini: B12 vitamin yetersizliği erkekte sperm sayı ve hareketliliğinin azlığı ile karakterizedir. İnfertilite problemi olan erkek hastalara B12 vitamini dayanağı yapıldığında sperm sayı ve konsantrasyonunda çoğalış olduğu kollanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here