Ana sayfa Yaşam Dua Bilinçaltınızın Kılavuzudur

Dua Bilinçaltınızın Kılavuzudur

68
0
PAYLAŞ

Ruhsal şifa  yönelik birçok terapisi duanın gücünden sıklıkla faydalanılır.  Güçsüzlük,  stres  ve benzeri  sorunların kaynağı kişinin   içsel uyumsuzluğudur. Duanın  bedenin ve ruhun uyumlu  çalışmasında çok büyük etkisi vardır. “Hayatımızda olumlu dua  etmek bize gücü getirir,   güç de   olumlu sonuçlar kazanmanızı sağlar. ”

Dua Bilinçaltınızın Kılavuzudur

Dua_2_2365Her ne kadar son zamanlarda   duadan uzaklaşıldığı düşünülse de,  bence insanlar bugün kişisel problemlerini çözmede ellerindeki en büyük gücün dua olduğunun farkındalar.  Duanın gücü enerjinin göstergesidir.   Bilimsel teoriler de nasıl atomun içindeki enerjiyi dışarı çıkarmak için bazı teknikler kullanılır,  aynen öylede manevi enerjinin  açığa çıkması için, duanın doğru tekniklerle yapılması gerekir.

Bugün öyle görünüyor ki, duanın gücü hayatımızdaki her noktayı etkiliyor. Bedenen ve ruhen çürümemizin önüne geçiyor.  Ruhunuzun yıpranmasına,  bitkinleşmesine ya da çökmesine izin vermek zorunda değilsiniz.  Dua sizi her akşam  tazeler, her  sabah yenilenmiş olarak dışarı yollar.  Her vakit yaptığınız   duanın doğru ya da yanlışı seçmenizi belirleyen,  kuvvetlerin merkezi olan bilinçaltımıza girmesine izin verirseniz, dua size bir kılavuz olabilir. Dua düzgün ve doğru  tepkilerinizi sürdürme gücüne sahiptir.  Bilinçaltınızı derinlemesine giren bir  dua sizi yenilebilir.

Dua etmek Kadar, Doğru Dua Etmekte Önemlidir;

Dua etmek kadar doğru dua etmek önemlidir.   İlk önce Dua ettiğimiz zaman isteklerimizi   kainattaki en büyük güçten istediğimizin farkında olmamız çok önemlidir. Etkili olduğu ispatlanmış metotları duanın gücüyle denemenizi tavsiye ederim. Duanın sırrı zihninizi Rabbinize açmanın en etkili yolunu bulmaktır. Dua ile zihnimizi açmanın yollarında biri  Önce ”dua” edin, sonra gözünüzde canlandırın ”resmedin”, son olarak da Kabul olmuş gibi Allaha teşekkür edin.

Dua Edin; Dua edin derken şunu kastediyorum. Aslında hayatınızın her alanını dualaştırın. Mesela bir problem ile karşılaştığında sade ve olumlu cümleler kurarak Allah’tan isteyin. Allah’ı sanki uzakta gibi düşünüp istemeyin. ”O” her yerde, ofisinizde, evinizde, sokakta, arabada her yerde yanınızda olan en yakın dost, en yakın sırdaş, olarak düşünün. Duayı karar verilmesi ve ele alınması gereken her konuyla alakalı ALLAH ile doğal bir irtibat olarak düşünmelisin. Bir süre sonra Allah’ın karşısında bulunduğunuz düşüncesi bilincinize ve daha sonrada bilinç altınıza hakim olacaktır.

Günlük hayatımızı dualaştırmaktan bahsediyorum. Yürürken, araba kullanırken yada diğer faaliyetlerimiz esnasında dua edebiliriz. Belki bir köşeye çekilip sessiz sedasız el açıp yakarışlarla olmaya bilir.  Fakat Ayetin buyrulduğu gibi

Kaf Suresi’nin 16. Ayeti şöyledir:

“İnsanı Biz yarattık. Onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de Biz pek iyi biliriz. Çünkü Biz ona şah damarından daha yakınız.”

Şah damarından daha yakın; Yani her an hayatın içinde ondan yardım beklemeli insan, ”Allah’ım bunun için ne yapacağım”, yada ”Allah’ım bana bunun için taze bir anlayış ver” gibi devamlı dua içinde olup, hayatınızdaki tüm faaliyetleri dualaştırabilirsiniz.

Resmedin; Resmetmek fiziksel olarak düşündüğümüzde temel faktör kuvvettir. Psikolojide ise temel faktör, gerçekleşebilir arzudur. Başarıyı hayal eden bir adam zaten başarıya eğilimlidir. Başarısızlığı hayal edenler ise başarısızlığa eğilimlidir.  Başarı yada başarısızlık zihinde canlandırılan resme göre şekillenme eğilimindedir.

Olmaya değecek bir şeyin olabilmesi için; ilk önce dua edin, ve tabi Allah’ın hoşnutluğuna uygunluğunu gözden geçirin, sonra aklınızda onun bir resmini oluşturun, resmi güçlü bir şekilde bilincinizde tutun. Ve Yaradan’a güvenip ona teslim olun. Başarılı olmak için siz üzerinize düşen fiili her şeyi yaptığınızdan emin olun, daha sonrasında yaptığınız resmin ne kadar garip bir şekilde gerçek olduğunu görmek hiç de şaşılacak bir şey olmada gerek değil mi?

Teşekkür Edin; ”Dua ettiğiniz” ve ”Resmettiğiniz” şey Yaratıcının gücünü kabul ettiğinizde ve gerçekleşmesi için kendinizi tam olarak verdiğinizde olur. Yani siz üzerinize düşeni yapın ve olacağına güvenin hatta öyle ki olmuş gibi ”teşekkür”edin.

mektupDuayı Gününüzün İçine Katmak İçin Birkaç Öneri;

1-  Her gün birkaç dakika bir köşeye  çekilin.  Hiçbir şey söylemeyin.  Yalnızca  Allah’ı düşünün.  Zihninizi manevi olarak açık hale getirecektir.

2-  Sonra  sade kelimeler kullanarak sesli dua edin.  Aklınızda olan her şeye ama söyleyin.  Sadece dini cümleler ile sınırlı kalmanız gerektiğini düşünmeyin.  Allah  ile   kendi  dilinizle konuşun.  Size  ancak ”O” anlar.

3- Gündüz işe giderken,  metroda,  otobüste ya da masanızda dua edin.  Dünyayı düşünmemek ve Allah’ın varlığını her an hatırlamak için dualar fırsat  bilinmelidir.  Bunu her gün kadar çok yaparsınız,  Allah’ın varlığını bu kadar yanınızda hissedersiniz.

4-  Dua ettiğinizde her zaman    istemeyin bunun yerine yaratıcının gücünü takdir edin,  duanın   çoğunu şükrederek geçirin.

5-  Samimi duaların sevdiklerinize ulaşıp,  Allah’ın sevgisi ve  korumasıyla kuşatılacaklarına inanarak dua edin.

6-  Dualarınızda hiçbir zaman olumsuz bir düşünce dile getirmeyin.

7- Her zaman Allah’ın takdirinden razı olacağını dile getirin. İstediğiniz şeyi dileyin.  Fakat Allah’ın size verdiklerine razı olun. Onun verdiği sizin istediğinizden daha hayırlıdır.

8- Yapabileceğinizin en iyisini yapmayı   talep edin.  Ve sonucu gönül rahatlığı ile Allah’a bırakın.

9- Sevmediğiniz yada size kötü davranmış insanlar için dua edin.  Kırgınlık duanın gücünü kısıtlayan şeylerden biridir

10- Dua edilecek kişilerin bir listesini yapınız.  Başkaları için ne kadar dua ederseniz duanız size bu kadar çok geri dönecektir

Sevinç Karakaya

Kişisel Gelişim Uzmanı /İlişki ve Yaşam Koçu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here