Ana sayfa İlişkiler Aşk Bir Ömür süren İlişkilerin Sırrı Bulundu

Bir Ömür süren İlişkilerin Sırrı Bulundu

76
0
PAYLAŞ

Amerikalı Uzmanlar yaptığı araştırmalarda ayrılma ihtimali  az olan daha mutlu çiftlerin genelde birbirleri ile olumlu iletişim içinde kalırken, ayrılma olasılığı daha yüksek çiftlerin ise olumsuz iletişim içinde oldukları tespit etmişler.  

Aşkın matematiği Var mıdır?

Mutlu ve uzun soluklu ilişkilerin en iyi işareti çiftlerin birbirlerine  olumlu veya olumsuz yaklaşımları olduğudur.  Araştırmanın en ilginç bulgusu ise çiftlerin negatiflik eşiği ile ilgili. En başarılı ilişkiler, çiftlerin birbirlerinin negatif davranışları karşısında sabredip, çok önemli bir şey olmadığı sürece tepki vermediği ilişkiler değil.

Mutlu çiftler problemleri biriktirmiyor

Genel görüşün aksine,  çiftler negatif hissettikleri durumları hemen dile getirip problemleri çözmeye çalıştıklarında daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hale geliyor. Bu eşlerin küçük sorunları içlerinde biriktirip, zamanla giderek yıpranıp, patlama noktasına gelmelerine engel oluyor. Birbirlerine olumlu yaklaşan çiftlerden biri kötü bir davranışta bulunduğunda diğeri bu davranışı olağan dışı görüp fazla kafaya takmıyor. Örneğin, eşi akşam eve gelip bütün akşam söylendiğinde bunun iş stresinden veya kötü bir gün geçirmesinden kaynaklı olduğunu düşünüp aldırmıyor.

Olumsuz  ilişkilerde ise durum tam tersi. Kötü davranış şekli karakter özelliğine bağlı sürekli tekrar eden bir durum olarak algılanıyor. Yine aynı örnekten yola çıkarsak, eşlerden birinin akşam eve gelip söylenmesi onun olumlu kişiliği ve benmerkezciliğinden kaynaklı tipik bir durum olarak algılanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here