Ana sayfa İlişkiler Cinsellik Bayanlar uzun süreli ilişkilerde cinsel hevesi yitirmeye erkeklerden daha yatkın

Bayanlar uzun süreli ilişkilerde cinsel hevesi yitirmeye erkeklerden daha yatkın

124
0
PAYLAŞ
Bayanlar uzun süreli ilişkilerde cinsel hevesi yitirmeye erkeklerden daha yatkın
Bayanlar uzun süreli ilişkilerde cinsel hevesi yitirmeye erkeklerden daha yatkın

Araştırmaya göre, hem bayanlarda hem de erkeklerde yaşın ilerlemesiyle beraber cinsellik isteği eksiliyor, ancak bayanlarda bu eksilme hissi daha sık görülüyor. Sıhhat meselelerinin ve duygusal yakınlık kuramamanın hem bayanların hem de erkeklerin cinsellik tutkusunu körelttiği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, belirtiler, 16 ila 74 yaş arasındaki takribî 5 bin erkek ve 6 bin 700 bayan üzerinde yapılan araştırmaya sabrediyor. İnternet üzerinden yayımlanan sıhhat mecmuası BMJ Open’a göre, araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 15’i ve bayanların yüzde 34’ü, geçen son bir senede üç ay ya da daha fazla vakitliğine sekse olan alakalarını kaybettiklerini söyledi.

Cinsel sıhhat terapisti Ammanda Major, cinselliğe olan alakadaki kaybın anormal olmadığını ve artta pek çok değişik nedenin olduğunu söylüyor. “Kimileri için bu natürel ve banal bir vaziyetken, değişikleri için acıya ve mutsuzluğa yol açıyor” dedi. Cinselliğe olan alaka kaybı daha çok 35-44 yaş arası erkeklerde görülürken, bayanlarda ise 55-66 yaş arasında görüldü.
 

‘KONUTTA UFAK ÇOCUKLARIN OLMASI DA ETMEN’

İngiltere merkezli iki üniversiteden tahlilciler, menapozun bir etmen olduğuna ait bir delil bulunmadığına söyledi. Ancak, konutta ufak çocukların olması, bayanlar için cinsellik tutkusunu eksilten bir etmen olarak değerlendirildi. Fiziksel ve zekasal sıhhatte meseleler, seks sırasında irtibat ve duygusal bağ beceriksizliği erkek ve bayanlar için cinsellik tutkusunu eksilten etmenler olarak belirlendi.
 

‘KONUŞMAK CİNSEL HEVESİ ARTIRIYOR’

İngiltere’de cinsel tutumlar üzerine yapılan bir milli anket, partnerleriyle cinsellik üzerine her zaman rahatlıkla görüşebilen insanların, cinsel tutkularını kaybetmeye daha az eğilimli olduklarını ortaya koymuştu.

Partnerleriyle cinselliğe aynı oranda ilgi duymamak ve cinsellikte alkışların değişikleşmesi de bayanları cinsellikten uzaklaştıran etkenler olarak tanımlandı. Southampton Üniversitesi’nden cinsellik ve faize sıhhati profesörü Cynthia Graham, belirtilerin bayan ve erkeklerin cinselliğe olan alakalarının eksilmesinin arttaki sebepleri kavramakta ve bunları ele almakta dayanakçı olacağını söyledi. Graham, sualin çözümü için anti-depresan ilaçlara müracaat etmenin ötesine geçmek gerektiğini kaydoldu.

Amerika Besin ve İlaç Dairesi FDA yakın zamanda bayanların libidosunu artıracak ilk ilacın satışıını onaylamıştı. Ammanda Major, “Seks çok şahsi bir mesele ve bunun hakkında konuşmak utanç verici olabilir. Ama konuşmak genellikle cinsel yaşamınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here