Ana Sayfa Aile Yaz aylarında bebek bakımı

Yaz aylarında bebek bakımı

90
0
Paylaş
Yaz aylarında bebek bakımı
Yaz aylarında bebek bakımı

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, yaz aylarında bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Yaz aylarında bebek bakımı

Bezini değiştirdikten sonra bir süre altını açık tutun
 
Yaz aylarında bebeği en çok rahatlatan yöntemlerden biri de ılık suyla günlük banyo yaptırılmasıdır. İsilik gibi, bebek bezi pişikleri de yaz aylarında daha fazla oluşmaya meyillidir. Sık bez değiştirmek, bebeğin poposunu ılık suyla yıkayıp bir süre açıkta bırakmak, böylece hava temasıyla cildin kurumasını sağlamak, parfüm-boya içermeyen tercihen çinko oksitli koruyucu kremlerin incecik bir tabaka halinde kullanılması pişiği önlemek için yeterli olacaktır.
 

Yaz aylarında bebek bakımı

Bebeğinizin sıvı tüketimine ayrıca özen gösterin
 
Bebeğin rahat bir yaz geçirmesi için beslenmesine de özen gösterilmelidir. Sadece anne sütü alan bebeklerin ayrıca su ihtiyacı olmadığı düşünülür. Ancak sıcakta annenin sıvı ihtiyacı da artacağından bazen süt içeriğinde su oranı azalabilir. Bunun için annenin sıvı tüketimini artırmasının yanı sıra bebeğine de mutlaka kaynamış su içirmesi önerilir. Sıvıya ihtiyacı olan bebek, suyu itirazsız içecektir.
 

Yaz aylarında bebek bakımı

Yaz ishali tehlikesinden korunun
 
Sıcaklarla birlikte mikroorganizmaların daha çabuk üremesi ve gıdaların daha çabuk bozulması, yaz aylarında ishal vakalarının artmasına yol açar. Anne sütü alan bebeklerin ishalden daha az etkilendiği bilinmekle birlikte bu durumdan hiç ishal olmazlar anlamı çıkarılmamalıdır. Burada temel prensip, hijyen kurallarına dikkat etmek ve sık el yıkamaktır.

Yaz aylarında bebek bakımı

D vitamini alımı için doğru saatlerde güneşe çıkarın
 
Yaz aylarında bebek bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta güneşten yeterli ölçüde ve doğru olarak faydalanmaktır. Bebeğin güneş ışınlarına ve bu ışınlar yoluyla vücudunun üreteceği D vitaminine ihtiyacı vardır. Ancak son yıllarda güneş koruyucu kremlerin aşırı kullanımı, bebekleri doğal D vitamininden mahrum bırakmakta ve giderek artan sayıda D vitamini eksikliği yaşayan bebek görülmesine yol açmaktadır. Bebeklerin her gün sabah 10.00 öncesi ve akşam 16.00 sonrasında güneşin yumuşak ışınlarından faydalanmalarına izin vermelidir. Bu sırada sadece şapka gibi bir mekanik koruyucu yeterli olacaktır, güneş koruyucu sürülmesine gerek yoktur.
 

Yaz aylarında bebek bakımı