Ana Sayfa Aile Sınav stresini azaltma yolları

Sınav stresini azaltma yolları

79
0
Paylaş
Sınav stresini azaltma yolları
Sınav stresini azaltma yolları
Sınav günleri demek ayrıca aileler keza de çocuklar için stresli günler çağrıda bulunmak… Bilhassa ebeveynler çocukları strese girecek veya stresle başa çıkamayacak diye vesvese yaşıyorlar. Bir tedarik setresin yaşam için zorunlu olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt “Gelişimsel olarak beyin, sorunlarla başa çıkma konusunda deneyimlidir.
 
Stresi ortadan kaldıramayacağımıza kadar en iyisi planlı bir şekilde çaba etmeyi öğrenmektir. Sınav kaygısı yaşamış gençler sınavdan fazla onun getirdiği kaygıya odaklanır. Ama basit planlamalar yaparak kaygının ve dolayısıyla stresin önüne geçilebilir“ dedi. Prof. Dr. Ali Bozkurt stresle başa çıkmanın 10 pratik yolu hakkında veri verdi.
 
1. Başta gerçekçi çalışma planları yapmasını sağlayın: Planın gerçekçi olması önemlidir. Bu planın içerisine dinlenme aralıkları, sosyal aktiviteler mutlaka konulmalıdır. 
 
2. Motive olmasını sağlayın: Başlıca okulda, dershanede nasıl ve hangi saatlerde ders çalışacağına dış otorite karar verir. Ama evde birey kendi karar verir. Kişi yaşamını kendi denetim ettiğinde motive olur. 
 
3. Sorun alanları ile ilgili takviye almasını öğretin: Aile içi iletişim farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle kesintiye uğrayabilir. Sorun alanları ile ilgili takviye arayışlarını kimden ve nasıl yapacaklarını tasvir etmek çözüme dışarı giden yol için önemlidir. Bu da ebeveynlerin stresi daha da arttırıcı tavır yerine anlayışlı, dinleyen ve destek olan rolünü öğrenmeleri sayesinde olur. 
 
4. Stresi azaltabilmek için kullanılacak yöntemleri öğrenmesini sağlayın: Nefes alma ve kas gevşetme egzersizleri gibi basit ve kolay uygulanabilen yöntemler epeyce faydalı olabilir. Çok pratik, basit uygulanabilen bu yöntemler bir profesyonelden rahatlıkla öğrenilebilir. 
 
5. Stresin yoğunlaştığı dönemlerde diğer alanlara yönlendirin: Kişinin tüm odak noktası imtihan olmaya başladığında, düşüncesini değiştirmeyi ve başka bir aktiviteye yönlenmesini sağlamayı aydınlatmak kaygıyı azaltmakta fayda sağlayacaktır. 
 
6. Anlamsız zamanları spor, sosyal aktivitelerle iyi değerlendirmelerini sağlayın: Boş vakit yönetimi alıştırma zamanını idare etmek dek önemlidir. Egzersizin yararı çoğu çalışmada gösterilmiştir. Bir hobi olmak, sosyal aktivitelere yeralma kaygıyı azaltacaktır. 
 
7. Mümkün bütün sosyal destekleri kullanmalarını sağlayın: Stresle başa çıkmakta rol model ara sıra bir öğretmen, ara sıra bir akran veya aileden biri olabilir. Tüm olasılıkları gözden geçirmekte üstünlük olacaktır. 
 
8. Olumlu düşünceleri destekleyip bunlarla ilgili diyalogları öğretin: Sınav kaygısı çoğunlukla sonunda başarısız olmak ile ilgili olduğundan olumsuz düşünceler otomatik ayla gelmeye başlamakta ve gittikçe kaygıyı arttırmaktadır. Ama aday elinden geleni yapmaktadır. “Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Elimden geleni yaptım” gibi olumlu düşünceler desteklenmelidir. 
 
9. Kaygının arttığı dönemlerde bunu sınırlandırmayı öğretin: Kaygının olabileceğini, doğal olduğunu, bir zaman kaygılanmaya müsade verilmesi ve süre tutarak bunu sonlandırmayı aydınlatmak başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. 
 
10. Bir profesyonelden yardım alınmasını sağlayın: Bütün bunlar haricen korkmadan, tereddütsüz profesyonelden takviye alınması stresle başa çıkabilmek için yapılabilecek yardımsever işlerden biridir.