Ana Sayfa Aile Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

119
0
Paylaş
Sınav Kaygısı
Sınav Kaygısı
       
Üniversiteye antre sınavının yaklaştığı şu dönemde gitgide tırmanan bir duygu sınav kaygısı. Belki de çoğunun hayatlarındaki en büyük basamak olarak gördükleri bu sınav, onlara yeni bir hayatın ve geleceğin kapısını aralayacak. Önlerinde tek bir imtihan var ve bu sınavın sonuçları onları hedeflerine, hayallerine ulaştıracak. 
 
Peki, fiilen öyle mi ya da bu bizim sınava yüklediğimiz anlam mı?
 
Eğitim sistemine baktığımızda kesinlikle ancak önemsenmeyecek bir sınav olduğunu söylememiz yalnızca bir kandırmacadan ibaret olur. Bireylerin ileride istedikleri meslekleri yapmaları ve mutlu olmaları sadece bu sınava bağlanıyor. Peki ya bir takım düşünceleri, alternatifleri gözden kaçırıyor olabilir miyiz? 
 
Endişe, gerçekte hayatımız için epeyce koruyucu ve gerekli bir duygu. Hiç kaygılanmadığımızı düşünelim. Gelecekle ilgili hiçbir kaygımız olmadığını… Vesvese olmasa hayatla ilgili gaye ve amaçlarımız için zorunlu motivasyonu sağlayabilir miydik? Her duygu gibi kaygının da hiç olmamasını istemeyiz. Endişe, hüzün, öfke, nefret  gibi duygular zararlı gibi gözükse de hepsine kesin ölçüde ihtiyacımız var. Bu duyguları dengede- sıradan bir düzeyde yetişmek bizim için en ideali. Hiçliği veya çok pozitif olması bizim için sıkıntı yaratan durumları ortaya çıkarır. O halde istediğimiz şey kaygımızı, imtihan kaygımızı imha etmek değil; dengeli olmak ve denetim altına elde etmek. Dolayısıyla he süre sınavda ve hayatta daha başarılı olan şahısların daha zeki veya sınavdan yüksek puan almış kişiler olmasını bekleyemeyiz. Bu duygularını dengede tutan kişiler bilgilerini sınavda ve hayatta daha fonksiyonel olarak kullanabilirler. O halde imtihan kaygımızı nasıl dengede tutarız bir bakalım.
 
      Sınav Kaygısını Yoklama Altına Almak İçin Tavsiyeler:      
 
1- Ders egzersiz programınızı gözden geçirin.
Sınava eksik zaman kalması nedeniyle henüz bitmeyen ve yetersiz olan konularınız varsa onları bir an önce tamamlayın. Ardından kalan zamanınızda her gün test-çıkmış soruları çözerek, yapamadığınız soruları öğretmenlerinize sorarak ilerleyebilirsiniz. Bu dönemde test çözmek sınavı daha artı deneyimlemenizi ve kaygınızı denetleme altına almanıza tezgâhtar olacaktır. Sınava son 2-3 gün kalaya dek test çözmeye devam edebilirsiniz. Son 2-3 gün çalışmayı bırakın ve dinlenin.
 
2- Hedeflerinizi seçin ve alternatif hedefler belirleyin. Bu hedefler sınavlardan aldığınız puan performansı olarak size ne kadar yakın değerlendirin.
Belirsizlik her türlü durumda kaygı yaratır. Hala mesleğinizi belirlememiş olabilirsiniz. Bir hedefinizin olmaması kaygıya sebep olabilir. her zaman ne için çalıştığınızı çakmak ve ileriye dönük bir kasıt tahsis etmek motivasyonu yükseltir. Yüksek motivasyonla daha çok çalışan kişiler daha az kaygılanır. Şu zamana dek belirleyemediyseniz bu kısa zamanda aceleci davranmanıza gerek yok. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve imtihan sonrası tercih dönemine dek bu konu hakkında araştırma yapın. Bu araştırmayı yaparken iki şeyi göz önünde bulundurun.
 
*Ben hangi konularda yetenekliyim? Neleri iyi yapıyorum? Hangi ders ve konularda başarılıyım?
 
*Ben ne yapmayı seviyorum? En fazla ne yapmaktan hoşlanırım? Hangi dersleri daha fazla severim? Nasıl bir meslekle mutlu olabilirim?
 
3- Imtihan Kaygısı ile ilgili sizi nelerin etkilediğini sınav kaygınıza nelerin sebep olduğunu farkedin ve onlara karşısında alternatif us ve davranışlar geliştirin.
 
*Başkalarının görüşü sizin için ne dek kayda değer?
 
Kendinize, başarınızı ve değerinizi yalnızca kendinizin belirleyebileceğini hatırlatın.
 
*Sınavla ilgili kendi görüşünüz ne?
 
Sınavlardaki başarınızı kendinize olan saygınızla eşit görmeyin.
 
*Gelecekle ilgili endişeleriniz var mı? 
 
Gelecekle ilgili endişeleriniz olması güzel. Ama fazlası zarar. daima bir alternatif vardır. Gelecekte mutlu olmanın tek sebebi bu imtihan değil. Kendinize hatırlatın. Dışarısı bu sınavda başarılı olamamasına rağmen çoğu alanda heybetli başarılara, girişimlere adım atmış insanlarla batmış unutmayın.
 
*Hazırlanma sürecini nasıl geçirdiniz ve nasıl devam ediyorsunuz?
 
Bu yazıyı okuyorsanız ve sınav kaygınız varsa bu zamana kadar elinizden geldiğince çalıştınız demektir. Bundan sonraki süreci de iyi değerlendirin. Son düzlükte pes etmeyin.
 
*Maddi tepkileriniz var mı?
 
Sınav yaklaştıkça, denemelerden önce veya denemeler sırasında dikkatiniz dağılıyor, elleriniz terliyor, çarpıntınız oluyor, mideniz bulanıyor mu?
 
Bu belirtiler imtihan kaygısına işarettir.
Nefes egzersizleri ve gevşeme egzersizleri maddesel tepkilerinizi yatıştırır. Bu belirtileri yaşadığınızda bir zaman ağır ağır nefes alın ve nefesinize odaklanın.
 
*zihinsel olarak nasıl tepki veriyorsunuz?
 
Olumsuz düşünceleriniz varsa onlarla savaşın. “Başarısız olacağım, her şey berbat olacak, insanlar beni eleştirecek” gibi olumsuz varsayımlarla üreyen düşüncelerin yerine “Başarılı olacağım, başarısız olmam için hiçbir sebep yok, her şey yolunda gidecek, elimden geleni yaptım, insanların ne düşündüğü benim değerimi ve başarımı etkilemez ve değiştirmez” gibi daha işlevsel ve realist olanları koyun. 
 
Eğer kendi başınıza bunların üstesinden gelemiyorsanız kılavuz öğretmeninizden ya da bir psikologtan yardım alın. Konuyla ilgili soru sormak ve bilgi elde etmek isterseniz aşağıdaki irtibat adreslerinden ulaşabilirsiniz.
 
Uzman Klinik Psikolog-Psikoterapist Eda Malkav
 
Gsm:          055 099 05 01
Web:          www.edamalkav.com
E-mail:       bilgi@edamalkav.com / edamalkav@gmail.com
İnstagram: @psikologedamalkav