Ana Sayfa Aile Facebook ergenlerde depresyon sebebi

Facebook ergenlerde depresyon sebebi

73
0
Paylaş
Facebook ergenlerde depresyon sebebi
Facebook ergenlerde depresyon sebebi

Özel bir Hastane sosyal sorumluluk projesi kapsamında Nuri Erbak Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, tarafından öğrencilere sosyal medyanın ergen psikolojisindeki olumlu ve negatif yanlarını aktardı. Genç ya da yetişkin ayırt etmeksizin çoğu insanın hayatında önemli bir yer tutan sosyal medyada fazla artı süre geçirmenin depresyona neden olduğu yönünde araştırmaların olduğunu bildiren Basılgan, “American Academy of Pediatrics’in yakın zamanda yayınladığı bir rapora kadar, Facebook’ta fazla artı süre geçiren çocukların ve ergenlerin buhran belirtileri göstermeye başladığını belirtiyor. Oysa benzer rapora kadar bu belirtilerin fazla yaygın olmadığının altı çiziliyor, genç ve ergenlerin Facebook’ta süre geçirmesinin arkadaşları ile olan bağlarını kuvvetlendirmesi adına yardımsever olduğunu da ortaya koyuyor” dedi.

Sosyal paylaşım sitelerinin kıskançlığa da niçin olduğuna da uyarı çeken Basılgan, “Bu sitelerde arkadaşlarının hayatlarını takip eden çocuklar, onların başarılarını, yaşam tarzını, gittikleri yerleri, hobilerini hatta takipçi sayılarını bile kıskanabiliyorlar. Okul ortamında sıklıkla gördüğümüz ‘popüler’ olma kavramı Facebook ve yarı sitelerde de benzer şekilde işliyor. Dost ya da takipçi sayısı daha az olan çocuk kendini ezik hissedebiliyor. Bu da gençler arasında sosyalleşme odaklı bir rekabete niçin oluyor” açıklamasında bulundu.

“EBEVEYNLER ÇOCUKLARINI FARKLI AKTİVİTELERE YÖNLENDİRMELİ”

Ebeveynlerin, çocuklarının zamanlarının büyük bir çoğunluğunu geçirdikleri internet ortamındaki sosyal paylaşım siteleri ve sözde mecralarda neler yaşadıklarından da farkında olan olmaları önemli bir ülkü vurgulayan Basılgan, şöyle devam etti:

“Ebeveynler, çocuklarının internet tatbik saatlerini dengede tutmaya çalışmalı, zamanlarını dengeli bir şekilde bölüştürmeleri namına onları yönlendirmeliler. Çocuklarının hayatlarına internet ve bilgisayardan öbür aktiviteler katmalarına asistan olmalılar.”