Ana Sayfa Aile Erken ergenlik psikolojik travmaya yol açabilir

Erken ergenlik psikolojik travmaya yol açabilir

160
0
Paylaş
Erken ergenlik psikolojik travmaya yol açabilir
Erken ergenlik psikolojik travmaya yol açabilir
Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç.  Dr. Erhan Karaaslan, çocuklarda erken ergenliğin ciddi psikolojik travmalara yol  açabileceğini söyledi.
 
Karaaslan, günümüzde ergenliğin başlangıç  yaşının kızlarda 8, erkeklerde 9 olarak kabul edildiğini belirtti.
 
Bu yaşlardan önce erginlik belirtilerinin ortaya çıkmasına ”erken  buluğ çağı” denildiğini aktaran Karaaslan, son yıllarda farkındalığın artması,  sağlık erişiminin yaygın ve kolay olması nedeniyle hekimlere erken buluğ çağı  konusunda başvuruların arttığını bildirdi.
 
Başvuruların artmasına karşın kendilerine erken erginlik şikayetiyle  gelen hastaların çoğunun bayağı erginlik olarak değerlendirildiğini dile getiren  Karaaslan, ”Doğrusu erken ergenlik vakaları artı yok. Aileler, 8 yaşında  ergenlik belirtileri görüldüğü zaman, çocuklarının erken ergenliğe girdiğini  sanıyor” dedi.
 
Karaaslan, genetik ve etnik özelliklerin, hormonlu gıdaların, tarımsal  ilaçlara uzun süreli maruz kalmanın, beslenme ve yaşam şeklinin ergenliğe girme  yaşını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu: ”Günümüzde birçok hormon veya hormon güya madde tarımsal üretimde  kullanılmaktadır. Bu gıdaların uzun zaman alınması erken ergenliğe yol açmaktadır.  Et ve tavuk yetiştirme çiftliklerinde idareli karlılığı çoğaltmak için hormonlar  kullanılmaktadır. Bu müşteri hormonlar uzun vadede erkek çocuklarında memelerde  artış, kız çocuklarında ise meme gelişimi, kilo artışı, çabuk zirve uzaması,  irilik, erken adet görülmesi sorunlarına yol açar. Hormonlu gıdalara bireysel  önlem elde etmek zor bir işlemdir. Bu konu milli ve milletlerarası düzeyde alınacak  tedbirler, müeyyideler, denetlemeler ve kurallara uymayanların cezalandırılması  ve toplum önünde sergilenmesi ile çözülür.”
         
Erken ergenliğin çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi 
Erken ergenliğin çocuk psikolojisini derinden etkilediğini bildiren  Karaaslan, erken ergenliğe giren çocukların okulda daha başarısız olduğunun  tespit edildiğini söyledi.
 
Yrd. Doç. Dr. Karaaslan, erken ergenliğin tedavi edilmediğinde ya da  tedavisinde geç kalındığında bir takım gözden düşmüş durumlar ortaya çıkabileceğini  vurgulayarak, ”Erken erginlik nedeniyle daha kocaman göründükleri için yaşıtları  göre dışlanan çocuklarda önemli psikolojik travmalar görülebilir. Aileler  çocuklarında erginlik belirtileri görüldüğü zaman panik yapmamalı, bilirkişi hekime  başvurmalıdır. Erken ergenliğin teşhisi kolaydır ve tedavisi vardır” ifadelerini  kullandı.