Ana Sayfa Aile Ergenlikte dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor

Ergenlikte dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor

156
0
Paylaş
Ergenlikte dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor
Ergenlikte dışlananlar daha çok estetik yaptırıyor

Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çağımızda görünür ve bilinir elde etmek gitgide daha makbul ve beklenir bir hal almaya başladı. Bu durum ayrıca yaşadığımız idareli sistemin keza de insanın temel arzularından kaynaklanmaktadır. 

Sevilmek ve takdir edilmek her insanın arzusudur. Makam, mevki veya entelektüel açıdan kabul bakmak değin maddesel açıdan da beğenilmek esas isteklerimizdendir. Bilhassa kimlik bütünlüğünün henüz tamamlanamadığı buluğ çağı çağında bu istek kendini daha da belli eder. Arkadaş grupları aralarında yer edinmek ve layık bakmak,  ergenlerin en manâlı isteklerini oluşturur.

Yaş günü partisine ziyafet edilmeyen ya da teneffüslerde dost grupları aralarında kendine yer bulamayan ergenin ego saygısı ve kendine güveninde düşüşler olabilir. Bu durumların uzun süreli yaşanması ve Ergene karşısında öteki arkadaşları göre uygulanan dışlama, ufak düşürme ya da zorbalıklar buluğ çağı döneminde olduğu dek ileriki dönem ruh sağlığı açısından da sorun oluşturmaktadır.

İngiltere de 11 ila 16 yaş grubu aralarında 2800 ergen aralarında yapılan bir çalışmada gruptan dışlanma, istenmeme, taciz ve zorbalığa maruz kalan ergenlerde kimlik gelişimi kayda değer oranda darbe aldığı saptanmıştır. Öz saygı ve öz güvenlerinin bozulduğu gibi, fiziksel olarak da kendilerini beceriksiz ve çirkin buldukları tespit edilmiş.

Herhangi bir zorbalık ya da ruhsal travmaya maruz kalmayan ergenlerde estetik cerrahi yaptırma ricası %1 den eksik iken, dışlanma, taciz ve zorbalığa maruz kalanlarda bu oran %12 lere çıkmaktadır.Yetersizlik ve eksiklik hissini, daha iyi ve daha hoş görünerek aşmaya çalışan ergenler estetik cerrah ve kozmetikçilere daha sık başvurmaktadır.

Bu konuda hem ailelerin hem estetik cerrahların kurnaz olması gerekmektedir. Basit bir estetik operasyon isteğinin altında gizli bir travma bulunabilir. Akranları tarafından mağdur edilmiş ergen bu durumu kendine ve çevresine de açıklamaya çekinir ve korkar. Giriştiği fiziksel operasyonlarla arzu ettiği ilgi ve sevgiyi bulamayacağından yaşayacağı ruhsal sorunlar daha da büyük ülkü gelebilir.

Tekrar estetik operasyon yaptırma girişimlerinde bulunabilir ya da cerrahı kötüleyebilir. Depresyon ve tavır bozuklukları görülebilir.Okullarda özellikle ergenlere yönelik ruhsal danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, yaşıt zorbalığını önleyecek girişimlerde bulunulması büyük yük taşımaktadır.