Ana Sayfa Aile Çocuklarda büyüme 20’li yaşların altında tamamlanıyor

Çocuklarda büyüme 20’li yaşların altında tamamlanıyor

160
0
Paylaş
Çocuklarda büyüme 20'li yaşların altında tamamlanıyor
Çocuklarda büyüme 20'li yaşların altında tamamlanıyor

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk  Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı, Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk  Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, vaktiyle büyümenin 20’li yaşlarda da  devam ettiği görüşü bulunduğunu belirterek, “Günümüzdeki bilimsel kanıtlara kadar  artış kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 -19 yaşında çoğalma plaklarının  kapanmasıyla tamamlanmış oluyor” dedi.                

Semiz, yazılı açıklamasında, çocukların büyüme ve gelişmelerinin  sıradan olup olmadığını anlayışlı olmak için farklı alanlara yönlendirilmiş değerlendirmeler ve testler  yaptıklarını aktararak, çocukların ve gençlerin, boy-kilo ölçümünü  değerlendirirken o ülkenin artış eğrilerinin dikkate alınması gerektiğini ifade  etti.                

Türk insanının ortalama zirve değerlerinin değiştiğini, böylece  çocukların 30 yıl önceki çoğaltma standartlarına tarafından değerlendirilemeyeceğini  bildiren Semiz, günün erişkin sıradan boy değerlerinin, Türk erkeği için 176,5  cm, Türk kadını için ise 162 cm olarak olarak belirlendiğini kaydetti.                

Ailelerin çocuklarının doruk ve kilo ölçüleri konusunda endişelere  kapıldığını aktaran Semiz, çocukların kilo alımındaki yetersizliklerin hangi  durumlarda görüldüğüyle ilgili şu bilgileri verdi:”Kilo alımındaki yeteneksizlik, çocuğun yaşına uygun yeterli kaloriyi  alamadığını gösterir. Kilo almadaki yetersizlik, bununla birlikte çocuğun sağlığı ile  ilgili bir sorunu olabileceğinin işareti olabilir. Anne sütü alan bebek aylık  kontrollerde yeterli kilo alamıyorsa, anne sütünün yetkisiz kaldığı akla  gelmelidir. Ek gıdalara başlangıç döneminden sonra, özellikle tahıl içeren gıdalara  başlandıktan sonradan büyümedeki yavaşlama, çölyak hastalığını aklımıza  getirmelidir. Ilk yaşlarda büyümeyi yavaşlatan öbür sorunlar olabilir. Bunlar,  inek sütü proteini alerjisi, reflü, demir eksikliği anemisi gibi nedenlerdir. 6  ay – 2 yaş arası demir eksikliğine bağlı kansızlığın ortaya çıkabileceği bir  dönemdir.”                

Sık tekrarlayan enfeksiyonlarından bilhassa sessiz idrar yolu  enfeksiyonlarının çocukların iştahını bozup kilo alamamasına yol açabildiğine  değinen Semiz, fazla ya da az yemenin,  yeme tutum bozukluğuyla ilişkili olduğunu  vurguladı.                

Bu kanıya varmadan önce zorunlu incelemelerin yapılması gerektiğine  dikkat çekici eden Semiz, buluğ çağı döneminde kişinin beden algısını bozan anoreksiya,  nervoza ve bulumia hastalıklarına karşı titiz olunmasında menfaat bulunduğunu  kaydetti.                

Bu durumlarda psikolojik takviye gerektiğinin altını çizen Semiz, şöyle  devam etti:”Günlük kalori gereksinimi yaş, cinsiyete ve alıştırma durumuna tarafından  değişir. Herkesin metabolik programlanması farklıdır. Kalıtımsal özellikler önemli  ölçüde belirleyicidir. Kilo almaktaki yetersizliklerin açık havada tüm dünyada olduğu  gibi ülkemizde de obezite vakalarının hızla artması üzüntü veriyor. Obezite ile  erginlik yaşı arasında ilişki var. Obezite bilhassa kız çocuklarında erken  ergenliğe zemin hazırlıyor. Aileler çocukları süratli büyüdüğü vakit mutlu  oluyorlar. Ama erken erginlik, çoğaltma plaklarının erken kapanmasına ve irtifa  kısalığına neden oluyor.                

Bu patolojik olmayan doruk kısalığı grubunda bulunan bir durumdur.  Ergenliği geciken çocuğun, anne ve babasında da benzer koşul yaşanmış olabilir.  Ergenliğin gecikmesi çoğaltma hamlesinde de gecikmeye neden olur. Geç ergenliğe  giren, çocuk akranlarına göre keskin geri kalır. Bu çocukların kemik yaşları  geri olduğu için, gecikmiş büyüme sıçraması ile büyümeyi yakalar ve kalıtımsal  potansiyele uygun final boya ulaşırlar.”                

Ergenliğin başında el ve ayakların büyüdüğünü anlatan Prof. Dr. Semiz,  ergenliğin çok geç kalması halinde cinsiyet hormonlarındaki yeteneksizlik ve çoğalma  plaklarının kapanamaması sebebiyle kol ve bacakların uzamaya devam edeceğini,  gövdenin ise kısa kalacağını açıklama etti.                

Semiz, ergenliği geciken çocuklarda oranlar bozulsa da buluğ çağı  başladıktan sonra düzeleceğini hatırlatarak, ergenlik tamamlandıktan sonradan artış  temposunun yavaşladığını, takvim artış hızının 1 cm ve aşağıda olduğunda final  badana ulaşıldığını anlattı.