Ana sayfa Sağlık Genel Sağlık 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

93
0
PAYLAŞ

Bu Dünya Ruh Sağlığı Günü (10 Ekim), dikkatimizi  anksiyete bozukluğu yaşayan insana çeviriyoruz Onlardan biri misiniz? Her şey çok zorlaştığında  yapabileceğinizi öğrenin … Glasgow Üniversitesinde psikososyal psikiyatri profesörü  Dr Chris Williams, “Herkes bazen endişeli olur, ancak çoğu insan bu duyguları üstesinden gelebilir ve genelde geçer” diyor. Ancak, normal bir perspektifi geri getirmenin zor olduğu zamanlar da vardır. Ekonomik stres zamanlarında endişe arttıkça ekonomik iklim de rol oynayabilir. Çok endişeli olduğunuzu hissediyorsanız, sağlığınız, görünümünüz veya sevdiklerinizin güvenliği hakkında endişeleniyorsanız ve bu endişeler sürekli art arda arka planda gürültüyorsa, o halde bir anksiyete bozukluğu çekiyor olabilirsiniz. ”

 

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu

Bu, her yerde ‘tehditler’ konusunda uyarıda bulunduğunuzda ve zihninizde bir şeyler tersine döndüğünüzde. Buna, sahip olduğunuz ya da yapmadığınız ve insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü de dahildir. Siz ‘felaket olabilir’ – eşiniz telefonuna cevap vermiyorsa, bir kaza geçirmesinden korkuyorsunuz. ”

Panik atak

Endişe artar ve korkunç korkunç korkunç korkunç bir şey olacak – şimdi. Çökebileceğini, pas geçeceğini, delirdiğini, ıslanacağını, inme geçirdiğini, kalp krizi geçirdiğini, boğulmayı, soluklaşmayı ve hatta ölmeyi düşündüğünü hissediyorsun. Korkular, ne yaptığınızı durdurduğunuz ve alışveriş ya da otobüste olup olmadığı gibi tekrar aynı durumda olmanızdan kaçınmanız demek.

Beden dismorfik bozukluğu

Görünüşünüzde algılanan bir ‘kusur’ ile meşgul olursunuz. Örneğin, sizin dezavantajlı bir burnunuz olduğunu düşünebilir ve kendinden çok endişeli olur, belki de diğer insanlardan kaçınarak, çünkü kendinize güvenirsiniz, aynadaki görünümünüzü art arda kontrol ederek, ‘kusuru’ makyajla örtmeye çalışarak veya hatta kozmetik cerrahi istemek kadar gidiyor.

Sağlık endişesi

Kanser, bunama, multipl skleroz veya AIDS gibi ciddi bir hastalığa yakalanma korkunuz var. Tamamıyla tanı koyma, tekrarlayan testler ve taramalara odaklanma, hastalık hakkında okuma yapma ve anksiyete ile ilgili fiziksel belirtileri hastalığın belirtileri olarak yanlış yorumlamaya odaklanmış olabilirsiniz. Ve eğer bir hastalığınız varsa ve sağlık endişesi yaşıyorsanız, endişe hayatınızın üzerinde hastalığın kendisinden daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Sosyal anksiyete

Belirli sosyal durumlar yoğun endişe yaratabilir, çünkü dikkatin merkezi olacak veya kendinizi küçük düşürmekten korkuyorsunuz. Kaygıyı tetikleyen durumlar, yeni insanlarla tanışmak, sosyal olarak sohbet etmek, halka açık konuşmak, partilere gitmek, kamusal tuvalet kullanmak veya dışarıda yemek yiyebilir ve bu durumlardan kaçınmak için yolunuzdan çıkabilirsiniz.

Tuzağı kaçma

Burada açıklanan kaygı belirtileri ile bağlantı kurarsanız, doktorunuzla konuşun; böylece ne olup bittiğini keşfetmek için sizinle birlikte çalışabilirler ve sizi tedaviye yönlendirmek uygun olup olmadığı konusunda bilgilendirebilirsiniz. Bununla birlikte, size bir ilaç dersi de verilebilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI’lar) formu.

Pek çok insana bilişsel davranışçı terapi (CBT) yardımıyla muazzam derecede yardımcı olmuştur ve bu da belirsizlik derecesine daha rahat uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda genel kaygı düzeyinizi düşürmek için gevşeme tekniklerini öğretir ve sizi daha dışa dönük olmaya ve tekrar hayata karışmaya teşvik eder. Bazı insanlar CBT ile anksiyete bozukluklarından tam anlamıyla iyileşirler ve hayatınızı tekrar kazanabilmeniz için neredeyse her zaman daha düşük bir seviyeye indirilebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here